Leírás és tulajdonságok
Kora tavasztól késő őszig estefelé elindulnak a sünik a napi portyázásukra a kertünkben. Megvárják amíg besötétedik, és rutinosan bejárják a napi útvonalukat. Minden nap megjelennek, néha egy süni mama jön a csemetéjével, olykor pedig egy magányos példány is becsatlakozik. Onnan tudom, hogy éppen nálunk vannak, hogy hallom, bökdösik a cicák tálját, és persze kiesznek belőle minden ott maradt falatot.
Ha te is szereted a süniket, akkor ebből a leírásból elkészítheted a sajátodat. A meghorgolt süni tulajdonképpen egy amigurumi figura, vagyis inkább a fonal választás miatt maxigurumi, elkészítve egy felnőtt sün méretével megegyező lesz (kb. 25x15 cm-es).
Meghorgolása kb. 2 órát vesz igénybe, rövidpálcákból és félpálcákból áll. Az amigurumi technikával ellentétben, itt minden sort “láthatatlan” sorzárással zárunk, nem spirálban haladunk.
Amire szükséged lesz:
A süni RUBY lapos poliészter fonalból készült. Azért, hogy “tüskés” hatást érjünk el, a test részénél fehér színű vékony pamutfonalat fogtunk végig a vastagabb fonal mellé.
- Barna színű RUBY lapos poliészter fonal (kb. 55 méter, fél gombolyag mennyiségben). Ajánlott színek: fahéj, csokoládé vagy mokka
- A fej részéhez világos színű RUBY lapos poliészter fonal (kb. 25 méter). Ajánlott színek: testszín, bézs
- Vékony pamutfonal fehér színben a “tüskés” részhez és barna/fekete színben az orr hímzéséhez
- 2 db apró fekete domború felületű gomb (minél apróbb, annál job, a süniknek picike szemük van)
- Tömőanyag – ez lehet a klasszikus vatelin, vagy elnyűtt párnabelső, de akár kinőtt gyerekruha felcsíkozva. A süni fej részénél a vastag fonal és a fogyasztások miatt a hagyományos amigurumi figurákhoz képest szellősebb lesz, ezért itt érdemes színben hasonló tömőanyagot választani. A test rész teljesen zárt, ott bármilyen színű lehet.
Amit még tudnod kell: A lapos poliészter fonalat miután elvágtad, a szál végét óvatosan (!) égesd el, így nem fog bomlani
Rövidítések
MR - magic ring
rp – rövidpálca
fp – félpálca (ráhajtást készítesz a tűre, bedugod a következő szembe, áthúzod a fonalat, és mindhárom szálat, ami a tűn van, egyszerre horgolod le)
szap - szaporítás
fogy – fogyasztás
ism – ismétlés
Egy kis segítség a minta értelmezéséhez:
A megadott számú ismétlés mindig csak a zárójelben lévő részekre vonatkozik. A sor végén lévő zárójelben [ ] az adott sor végén lévő szemek számát látod. Minden sort láthatatlan sorzárással zárunk. Erről nézd meg ezt a rövid videót:
A sünike teste
Barna fonallal, hozzáfogva a vékony fehér pamut fonalat.
- 1. sor: 6 rp MR-be horgolva [6]
- 2. sor: (szap) ism 6x [12]
- 3. sor: 3 rp, (2 fp egy szembe horgolva) ism 6x, 3 rp [18]
- 4. sor: 4 rp, 2 fp, (2 fp egy szembe horgolva) ism 6x, 2 fp, 4 rp [24]
- 5. sor: 5 rp, 4 fp, (2 fp egy szembe horgolva) ism 6x, 4 fp, 5 rp [30]
- 6-11. sor: 5 rp, 20 fp, 5 rp [30]
- 12. sor: 5 rp, 1 fp, (fp, fogy) ism 6x, fp, 5 rp [24]
A 12. Sor végén az utolsó szemet az elsőhöz kapcsoljuk, a szálat eldolgozzuk, a végét elégetjük (itt vigyázzunk, hogy a hozzáfogott vékony pamut fonalat ne süssük meg, csak a poliészter fonalat!). Az esztétikus összekapcsoláshoz nézd meg ezt a videót:
Váltsunk a világosabb fonalunkra a fej részhez. Ahol befejeződött a test rész, ott húzzuk be az új fonalunkat. Elkezdhetjük a tömőanyaggal szorosan megtölteni a készülő figuránkat, ezt a készülés folyamatában egészen az orr részig tegyük is meg.
A sünike feje – világos fonallal
- 13. sor: 9 rp, 3 fogy, 9 rp [21]
- 14. sor: 21 rp
- 14. sor: (5 rp, fogy) ism 3x [18]
- 16. sor: (fogy, rp) ism 6x [12]
- 17. sor: (fogy, 2 rp) ism 3x [9]
- 18. sor: (fogy, 1 rp) ism 3x [6]
- 19. sor: 6 rp
A szálat szorosra húzzuk, elvágjuk, elégetjük, eldolgozzuk.
A sünike fülei – világos fonallal, 2 db készül belőle
MR-be horgolva: rp, 3 fp, rp – a szálat összehúzzük, és eldolgozzuk. A füleket a test és a fej rész találkozásának varrjuk oda úgy, hogy a fül visszaája látszódjon felénk.
Az orr részt barna/fekete vékony pamutfonallal háromszög alakúra hímezzük meg. A szemhez való apró fekete gombra fehér akrilfestékkel szembogarat festhetünk, hogy élettelibb legyen, varrással vagy ragasztással rögzítjük.